Układ moczowy człowieka – najważniejsze informacje

Układ moczowy człowieka składa się z cewki i przewodu moczowego, moczowodów oraz dwóch nerek. O zaburzenia w jego funkcjonowaniu wcale nie jest trudno, warto mieć przy tym świadomość, że bardzo często zagrażają nie tylko zdrowiu, ale i życiu. Można im przeciwdziałać dbając o układ moczowy i reagując na wszystkie sygnały świadczące o problemach z nim związanych. Pomocna okazuje się również wiedza dotycząca jego konstrukcji oraz informacje na temat funkcji, jakie pełnią jego poszczególne odcinki.

Co warto wiedzieć o nerkach?

Nerki znajdują się po obu stronach kręgosłupa, z tyłu tułowia. Ich wielkość na ogół nie przekracza 12 centymetrów, a budowa przywodzi na myśl ziarna fasoli. Każda nerka ma swoją część wewnętrzną i zewnętrzną nazywaną odpowiednio rdzeniem oraz korą, każda też zbudowana jest z około miliona mikroskopijnych nefronów.
Najważniejszym zadaniem, jakie mają do spełnienia nerki jest usuwanie z organizmu nadmiaru wody oraz tych wszystkich produktów przemiany materii, które nie mogą być w żaden sposób wykorzystane. Nerki odpowiadają jednak również za utrzymanie w organizmie odpowiedniej ilości wody i elektrolitów. Zazwyczaj kojarzymy je z organem produkującym mocz, nerki odpowiadają jednak również za powstawanie erytropoetyny, a więc hormonu, dzięki któremu szpik kostny może wytwarzać erytrocyty w ilości, na którą zapotrzebowanie zgłasza organizm.

Moczowody i ich charakterystyka

Mówiąc o moczowodach mamy na myśli parzyste przewody, które zaczynają się w miedniczkach nerwowych i prowadzą wprost do pęcherza moczowego. Ich długość może wynosić nawet 30 centymetrów, a szerokość osiąga od 5 do 8 milimetrów. To właśnie dzięki nim produkowany w nerkach mocz może trafiać do przewodu moczowego, pełnią więc ważną rolę w procesie usuwania z organizmu tego, co nie jest mu już potrzebne, a nawet, co jest szkodliwe.

Charakterystyka pęcherza moczowego

Pęcherz moczowy jest tym narządem, w którym gromadzi się wydalany przez nerki mocz. Co ważne, choć mocz spływa do niego stale, jego wydalanie z organizmu z wykorzystaniem cewki moczowej odbywa się wyłącznie okresowo. Ciekawą cechą pęcherza moczowego jest skłonność do zwiększania jego pojemności. Co do zasady nie przekracza ona pół litra, może jednak zwiększyć się nawet do 1500 mililitrów u zdrowego człowieka. Największa jest wówczas, gdy mamy do czynienia z ciężkimi chorobami skutkującymi zatrzymaniem moczu. W takim przypadku jest w stanie wynieść nawet cztery litry, choć w żadnym wypadku nie jest to korzystne dla zdrowia. W dolnej części pęcherza znajduje się cewka moczowa i to właśnie ona wyprowadza wytwarzany przez nerki mocz poza organizm.

Dodaj komentarz